... inspirowany informacją na WP - sprzed kilku dni...
Fluor to pierwiastek występujący w praktycznie wszystkich tkankach człowieka. Bierze on udział w przyspieszaniu i zwalnianiu (katalizowaniu i inhibicji) wielu procesów, które mają miejsce w naszym organizmie.
Największe stężenie osiąga w kościach i zębach, wzmacnia szkliwo, ale może również powodować wiele istotnych zaburzeń somatycznych i psychicznych.
Pierwiastek ten jest wykorzystywany nie tylko w pastach i płynach wzmacniających szkliwo, ale również jest składnikiem posądzanych o efekt cieplarniany freonów, używanych do chłodzenia lodówek oraz areozoli. Dodawany jest również do olejów silnikowych i niektórych leków psychotropowych. Związki tego pierwiastka można znaleźć w każdym domu - wchodzi on bowiem w skład teflonu, którym wyścielane są między innymi patelnie.
Od pasty do zębów po tabletkę gwałtu
Fluor jest wykorzystywany jako składnik chroniący szkliwo zębów w pastach i innych środkach służących do higieny jamy ustnej od lat 50. XX wieku. Historia fluoru jest jednak znacznie dłuższa. Już na początku XX wieku odkryto, że pierwiastek ten ma działanie na układ nerwowy. Po kontakcie z nadmierną ilością fluoru ludzie stają się bardziej ulegli. Zaczęto więc masowo stosować fluor podczas II wojny światowej, dodając jego spore ilości do wody pitnej w obozach koncentracyjnych. Do dziś wykorzystuje się otumaniające działanie fluoru, który stosowany jest do wyrobu leków psychotropowych, wchodzi on również w skład tabletek gwałtu.
Co na to zęby?
Fluor znacząco wzmacnia szkliwo zębów, ale jedynie u dzieci do zakończenia procesu wzrastania- mówi Zbigniew Bułakowski- stomatolog. Fluor pobudza do pracy komórki kościotwórcze i zapobiega nadwrażliwości na wahania temperatury, niestety jego nadmiar może powodować odwrotny efekt i osłabiać zęby od środka.
Dzieje się tak dlatego, że nadmiar fluoru powoduje usuwanie z kości głównego pierwiastka kościotwórczego - wapnia. Nieszkodliwa dawka fluoru to 1mg dziennie.
Uogólnione zatrucie fluorem nosi nazwę fluorozy, która objawia się przebarwieniami szkliwa, bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, może również dojść do zaburzeń pracy niektórych gruczołów, takich jak trzustka, tarczyca i nadnercza. Długotrwałe spożywanie nadmiernych ilości fluoru grozi odwapnianiem kości, deformacjami kręgosłupa i osteoporozą.
Uważać powinny kobiety w ciąży, gdyż pierwiastek ten przechodzi przez łożysko i może powodować wady u płodu. Dodatkowo wypłukuje on ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu magnez. Na zatrucie fluorem szczególnie narażone są dzieci, które myjąc zęby często połykają znaczne ilości pasty. Może to objawiać się wspomnianymi wcześniej nudnościami i bólem brzucha, a także chronicznym zmęczeniem i obniżoną odpornością.
Czego unikać, by nie przedobrzyć
Fluorowanie zębów u dzieci w wieku szkolnym pod kontrolą lekarza lub higienistki nie powinno stanowić zagrożenia. Pamiętajmy jednak, że wszelkie preparaty z fluorem powinny być stosowane jedynie miejscowo, by nie doprowadzić do fluorozy i innych zaburzeń. Dorośli muszą się nieźle napracować, by znaleźć w polskich sklepach pastę do zębów bez zawartości fluoru. Na rynku dostępnych jest niewiele takich preparatów. W niektórych krajach fluorowana jest nawet woda.
W Polsce nie stosuje się tej praktyki, mimo to poziom fluoru w wodzie z kranu przekracza normy, szczególnie w województwie pomorskim (ponadnormatywna zawartość fluorków w 16 ujęciach wody – raport Państwowej Inspekcji Sanitarnej, dotyczący wody do spożycia w województwie pomorskim za 2010 rok). Belgia jako pierwszy kraj na świecie zakazał sprzedaż jakichkolwiek preparatów z zawartością fluoru.
Masz trądzik? Zmień pastę do zębów
Duża ilość fluoru może powodować alergiczne odczyny skórne, zaostrzać trądzik młodzieńczy. Osoby z podobnymi zmianami w okolicach ust powinny więc wybierać pastę bez dodatku fluoru. Ten pierwiastek występuje również naturalnie w niektórych produktach takich jak herbata - 100g liści czarnej herbaty zawiera nawet do 6 mg fluoru, bogate w fluor są również ryby, fasola, ziemniaki, szpinak i mleko.
Minimalna ilość
Nie ma możliwości całkowitej eliminacji fluoru z diety. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, by zapobiec fluorozie. Należy pilnować dzieci, by w trakcie szczotkowania zębów nie połykały pasty, nakładać na szczoteczkę minimalną ilość preparatu - wielkości ziarnka grochu. Zabiegi fluoryzacji zębów najlepiej wykonywać w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych z użyciem ślinociągu. Dzięki tym prostym zabiegom unikniemy nieprzyjemnych skutków zatrucia fluorem i zabezpieczymy nasze zęby przed próchnicą.
źródło:
http://fitness.wp.pl/zdrowie/wirtualny-poradnik/go:2/art627,jak-nadmiar-fluoru-wplywa-na-orgaznim.html
* * *
Zapraszam do wcześniejszego postu na ten temat:
http://zdrowobycie.blogspot.com/2011/03/myjcie-zeby-na-zdrowie-czyli-trujacy.html
Dobrze takie rzeczy wiedzieć, warto zastanowić się nad wyborem pasty. Może i gabinet dentystyczny https://dentistica.pl wam się przyda.
OdpowiedzUsuń